1058868
Empire
(1810-1840)

AMPEL, senempire, 1800-talets mitt.

Ampel av glas med blått överfång och slipad dekor. Tre ljusarmar i förgylld metall behängda med prismor. Sparljus. Rik dekor av blommor och blad. Diameter 45 cm, höjd 80 cm.

Smärre slitage. Ett nagg på glas. Mindre lagning på kedja.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
5 000 SEK