TAKKRONA, brons, empirstil, 1800 tal.

Ställvis förgylld. Diameter ca 60 cm, höjd ca 85 cm.

Slitage med anlöpningar, något skeva ljusarmar och märken. Tre ljushållare med något avvikande form. Glaskupa saknas.

Utropspris
6 000 SEK