Målat. Skiva i pietra dura med dekor av bland annat fåglar. En låda i sarg. Beslag av mässing. Diameter 51. Höjd 77 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Kantlister något lösa. Skador. Renoverad. Kompletterad.