DRAGKISTA, sengustaviansk, omkring sekelskiftet 1800.

Fanerad med mahogny. Stenskiva. Fällbar klaff med bakomliggande låd- och fackinredning. Undertill tre lådor. Längd 113 cm, bredd 54 cm, höjd 120 cm. Nyckel finns.

Bruksskick. Nagg. Dekorbortfall på ben. Lagningar. Restaurerad/kompletterad. Sprickor. Fläckar.

Utropspris
10 000 SEK