Madeleine Pyk – en samling F769

SPELBORD, sengustavianskt, 1800-talets början.

Fanerat med mahogny. På hjultrissor. Beslag av mässing. Utfällbar skiva. Invändigt med målad spelplan. Bredd 98. Djup (43+43) 86. Höjd 76-79 cm.

Slitage. Repor. Märken. Kompletterad. Ljusbricka sitter fast.

Utropspris
6 000 SEK