SKRIVPULPET MED UPPSATS SAMT STOL, 1900-talets första hälft.

Betsad mahogny. Dekor av kinesiska landskap och blommande grenar. Fåra lådor. Tre små lådor under locket. Bredd 71. Djup 57. Höjd 78-110. Stolens sitthöjd 50. Bredd 62. Djup 40. Höjd 88 cm.

Slitage. Repor. Märken. Dekorbortfall. Skador.

Utropspris
5 000 SEK