BYRÅ, rokoko, Mälardalen, 1700-talets mitt.

Fanerad med bland annat alrot. Beslag av mässing. Bredd 108. Djup 57. Höjd 85 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor. Märken. Torrsprickor. Senare beslag, troligen 1800-tal.

Utropspris
18 000 SEK