Ferdinand Boberg

(Sverige, 1860-1945)
Ferdinand Boberg
(Sverige, 1860-1945)

FERDINAND BOBERG, 4 stolar samt 2 karmstolar, Nordiska Kompaniet, 1900-talets andra kvartal.

Brickmärkta Nordiska Kompaniet 5406-090713 och 5407-090713. Stomme av bonad björk. Fast stoppa sits klädd med textil. Sitthöjd 44. Bredd 45-58,5. Djup 45-52. Höjd 90-91 cm.

Senare klädsel. Smärre slitage.

Utropspris
8 000 SEK