KONSOLBORD, gustavianskt, sent 1700-tal.

Bronserat och förgyllt underrede med runda ben och dekor av tofsar. Fotkryss med urna. Skiva i kalksten. Längd 97 cm, bredd 49, höjd 76 cm.

Slitage med skador, sprickor, lagningar och visst färgbortfall. Hårt renoverat med senare bronsering och förgyllning. Senare skiva.

Utropspris
15 000 SEK