KARMSTOLAR, 2 st, gustavianska, signerade OBS, Olaus Bengtsson, Lindome, omkring 1800.

Gråmålade. Skuren dekor av fjällskärningar. Kannelerade ben med hörnfleuroner och överkragningar. En med genombruten ryggbricka med spjälknippe och skuren blomma. Randig klädsel.

Bruksskick. Spår av skadedjur. Senare klädsel och målning. Mindre avslag samt sprickor. Lagningar. Färgbortfall.

Proveniens

Tonsättaren och konstnären Gösta Nystroem (1890-1966)

Utropspris
5 000 SEK