SALONGSGRUPP, 4 delar, Karl Johan, 1800-talets mitt.

Soffa fanerad med mahogny. Fast stoppad rygg och sits. Knoppar med dekor av facklor. Längd 194, sitthöjd 44 cm. Karmstolar med stomme av mahogny, fast stoppad rygg och sits. Sitthöjd ca 45 cm. Bord fanerat med mahogny, delvis bronserat. På tassfötter. Två lådor. Längd 81-125, bredd 66, höjd 81 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador. Senare sadelgjord. Förstärkningar. Lagningar. Färgbortfall. Torrsprickor. Repor. Märken. Mindre avslag.

Utropspris
4 000 SEK