BESTICKSUPPSÄTTNING, 169 delar, silver, Tyskland, 1900-talets början, i schatull

10 matknivar 25,5 cm
10 matgafflar 21,5 cm
10 matskedar 21,5 cm
12 bordsknivar 21,5 cm
11 bordsgafflar 18,5
12 bordsskedar 18 cm
12 smörgåsknivar 16,5 cm
10 smörgåsgafflar 14 cm
12 kaffeskedar 13,5 cm
12 glasskedar 13,5
12 mockaskedar 10,5
12 fiskgafflar 18 cm
12 fiskknivar 21 cm
1 smörkniv 19,5 cm
3 tranchergafflar, 19,5-26 cm
1 soppslev 33 cm
1 potatissked 23 cm
2 sockerströare 13 cm
1 sockertång 10 cm
1 tårtspade 23,5 cm
2 salladsbestick 26 cm
6 serveringsskedar
1 serverinsgsspade 23,5
3 uppläggningsbestick för fisk

Delvis invändigt förgyllda.

Vikt ca 6214 gram, exklusive knivar med stålblad.

Smärre slitage. Märken. Schatull med torrsprickor och slitage, märken. Nyckel saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
25 000 SEK