HÖRNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Furu. Överdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan samt skedhylla. Underdel, dörrpar med bakomliggande hyllplan. Bredd 125, djup 75, höjd 210 cm. Nyckel finns.

Slitage. Kompletterad med senare sockel, delvis senare krön. Kraftigt färgbortfall. Torrsprickor.

Utropspris
5 000 SEK