SKÄNK, 1800-talets första hälft.

Målad. Uppsats med tråg. Dörrpar med bakomliggande hyllplan. Två lådor. Bredd 120, djup 52, höjd 125 cm.

Slitage. Senare målning. Renoverad. Kompletterad med bla senare bakstycke samt del av sockel. Delvis maskstungen. Torrsprickor. Lås saknas. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK