GOLVUR, sengustavianskt, omkring 1800.

Fodral i form av kolonn. Målat. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Lod, pendel och vev finns. Bredd 50. Djup 47. Höjd 211 cm.

Slitage. Repor. Märken. Renoverad. Renoverad. Ej genomgången. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK