KARMSTOL, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813). Gustavianska.

Framskrapad bemålning. Stoppad rygg och sits. Snidad dekor av bandfläta. Raka kannelerade ben. Signerade IEH. Med Stockholms stolmakareämbetes sigill. Sitthöjd 40 cm.

Färgbortfall. Senare klädsel. Slitage. Fläckar. Avnött.

Utropspris
15 000 SEK