CHIFFONJÉ, 1800-talets första hälft.

Fanerad med mahogny. Nedfällbar skrivklaff med bakomliggande skrivinredning.Tre lådor under skrivklaff. Beslag av mässing. Bredd 137, djup 56, höjd 139 cm. Nyckel finns.

Slitage. Märken. Fanerlagningar. Repor. Fanerskador. Torrsprickor. Saknar två lådor i skrivinredningen. Lösa lister. Skrivklaff något sne, därav svår att stänga

Utropspris
4 000 SEK