Ephraim Ståhl

(Sverige, 1767-1820)
Ephraim Ståhl
(Sverige, 1767-1820)

EPHRAIM STÅHL, stolar, 3 st, gustavianska, signerade.

Bredd 48 cm. Sitthöjd ca 45 cm. Totalhöjd 89-90 cm.

Omfattande slitage, skador, lagningar. Bristningar i ramverken.

Formgivare

Stolmakare verksam i Stockholm, född i Finland. Fick burskap och blev mästare 1794. Stor produktion av synnerligen god kvalitet. Arbetade mest i den sengustavianska stilen. Levererade både till hovet, ämbeten, slott och herrgårdar. Signerade sina stolar med sina initialer ES.

Utropspris
500 EUR