SNEDKLAFFSBYRÅ, 1700-talets mitt

Valnötsfanerad. Rak form med skrivklaff, bakomliggande inredning och lådor. Nedtill fyra lådor. Beslag i brons och mässing. Längd 104, djup 55, höjd 105 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre fanérskador. Något blekt. Delvis senare beslag. Ett lås saknas.

Utropspris
4 000 SEK