TAKKRONA, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing och brons. Behängd med prismor. Åtta ljuspunkter. Dekor av stående kvinnor. Diameter ca 85. Höjd ca 120 cm.

Ej funktionstestad. Prismor saknas. Två lösa dekorblad medföljer, skada vid fästen. Slitage.

Utropspris
12 000 SEK