SOFFA, sengustaviansk, 1800-talets början.

Målad, skuren dekor. Delvis genombruten rygg och gavlar. Fast stoppad rygg, lös plymå. Sitthöjd ca 51 cm. Längd 175. Bredd 73. Höjd 89 cm.

Slitage. Renoverad. Kompletterad. Senare målning. Senare förgyllning. Smärre färgbortfall. Lagningar.

Utropspris
3 500 SEK