MATTA, semiantik Täbris, ca 311 x 208 cm.

Benvit botten med polykroma fåglar, rovdjur, hjortar, palmett- och blomslingor. Kamelhårsfärgad huvudbård med fåglar, boteh-, palmett- och blomranka. Inre sekundärbården med kartusch med inskription.

Något slitage och smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Utropspris
4 000 SEK