Madeleine Pyk – en samling F769

BORDSPENDYL, empire, 1800-talets första hälft.

Fodral i förgylld och patinerad brons. Urtavla i emalj med romerska siffror. Pendel och nyckel finns. Längd 25 cm. Bredd 10 cm. Höjd 35 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad. Urtavla med patina och nagg. Nyckel finns.

Utropspris
4 000 SEK