LJUSKRONA, empirstil, omkring sekelskiftet 1900.

Stomme i mässing behängd med slipade prismor samt pressade margeriter. Korgbotten med ljuspipa. Åtta ljusarmar samt nio senare elektrifierade ljuspunkter. Diameter ca 70 cm, höjd inkl. hänganordning 103 cm.

Bruksskick med slitage och nagg. Omarbetad, bl.a senare elektrifierad. Ej fullständigt genomgången. Ej funktionstestad. Anlöpningar och ställvis något böjd.

Utropspris
6 000 SEK