SPEGELBYRÅ, 1800-talets slut.

SPEGELBYRÅ, 1800-talets slut.

Fanerad med bland annat rot. Beslag av mässing. Underdel med två lådor. Överdel med spegel och sex lådor. Stämplad John Bergin Möbleringsaffär, Stockholm. Bredd 117. Djup 61. Höjd 190 cm.

Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Senare beslag. Troligen senare spegel. Nyckel saknas.

Utropspris
4 000 SEK