BORDSPENDYL, troligen Frankrike, senempire, 1800-talets första hälft.

Förgylld och patinerad brons. Urtavlan med romerska siffror, krönande dekor av krigare till häst. Bredd 31,5, djup 12, höjd 45 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Slitage. Ej funktionstestad.

Utropspris
4 000 SEK