SKRIVSKÅP, allmoge, omkring år 1800.

Tvådelat, målat. Underdel med utfällbar skrivklaff med bakomliggande lådor och fack, underliggande dörrpar med bakomliggande hylla. Överdel med dörrpar och bakomliggande hyllor och skedhylla. Bredd 127, djup 54, höjd 218 cm. Nyckel finns.

Renoverat och kompletterat. Senare målning. Slitage, skador, färgbortfall och torrsprickor. Nyckel medföljer, ej fungerande.

Utropspris
4 000 SEK