SPEGEL, gustaviansk, Per Westin, signerad PW samt Stockholms hallstämpel 1777.

Bronserad och förgylld ram med dekor av pärlstav och bladbård. Uppsvängt krön med lagerfestong, kartusch samt blomster. Ca 146 x 72 cm.

Bruksskick. Restaurerad/kompletterad. Senare bronsering, förgyllning och glas. Färgbortfall. Fläckar. Anlupet glas. Sprickor. Lagat krön.

Utropspris
15 000 SEK