Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

SKÅP tidigt 1700-tal.

SKÅP tidigt 1700-tal.

Kinesiserande dekor i svart och guld, uppsvängt krön, upptill två dörrar, nedtill tre lådor, beslag av brons i form av rocaille, längd 154, bredd 64, höjd ca 235 cm Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Fläckar. Torrsprickor. Renoverad. Omarbetad (nedre delen under lådorna är senare komplettering). Övre lås trögt. Senare svenska beslag från rokokotid. Nedersta lådan ej öppningsbar, lås löst. Nyckel finns.

Proveniens

Med och fil doktor Christian Berling därefter i arv inom familjen.
Mellan åren 1928-1967 har skåpet varit placerat i Sydsvenska dagbladets chefsrum.

Utropspris
20 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13