SOFFBORD samt SIDOBORD, ett par, Italien, 1900-talets andra hälft.

Mörkbetsat lövträ. Balusterformade, kopplade ben. Lådor i sarg. Soffbordets längd 109 cm, bredd 109 cm, höjd 56 cm. Sidobordens längd 60 cm, bredd 59 cm, höjd 54 cm.

Bruksskick. Avsiktlig patina. Torrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK