EPHRAIM STÅHL, karmstol, gustaviansk, signerad ES (Stockholm 1794-1820).

Bemålad. Fast stoppad ryggbricka och sits samt delvis stoppade armlän. Textilklädsel. Skuren dekor av bl.a fjällskärning och hörnfleuroner. Sitthöjd ca 38 cm, rygghöjd 84 cm.

Renoverad och kompletterad med senare klädsel samt målning. Troligen lagningar. Bruksskick med mindre färgbortfall och fläckar.

Utropspris
6 000 SEK