KISTA, allmoge, Bjuråker, Hälsingland, daterad 1828.

Rikt dekormålad furu. Plant lock med initialerna IKHD i hjärta utvändigt, samt dekormåleri med samma initialer på insidan. På fronten dateringen 1828. Fack invändigt. Beslag av smidesjärn. Längd 91, bredd 65, höjd 56 cm. Nyckel finns.

Slitage. Färgbortfall. Fläckar. Torrsprickor. Rostangrepp. Brännmärken invändigt. Nyckel finns.

Utropspris
3 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13