JÖRGEN JENSEN, moccaservis, 4 delar samt bricka, Nordiska Kompaniet, Stockholm 1929.

Bestående av mocca- och tekanna, sockerskål med lock och gräddkanna på bricka med svärtade trähandtag, hamrad yta, lockknoppar i form av liggande blomsterkvistar. Moccakannans höjd 14,5 cm, brickan 41 x 22 cm, total vikt ca 1460 g.

Smärre slitage.

Proveniens

Graverad inskription undertill: Carna Hultmark Julen 1929 av Mamma och Pappa.

Klubbat pris
15 500
1 351
1 414
Utropspris
15 000 SEK
Budhistorik (14 bud)
4 nov 2018 21:32
15 500 SEK
4 nov 2018 21:31
15 000 SEK
4 nov 2018 21:31
14 610 SEK
4 nov 2018 21:30
14 100 SEK
4 nov 2018 21:30
13 600 SEK
4 nov 2018 21:16
13 500 SEK
1 nov 2018 15:30
13 000 SEK
1 nov 2018 15:30
12 500 SEK
31 okt 2018 19:17
12 000 SEK
29 okt 2018 18:58
7 000 SEK
28 okt 2018 11:40
6 000 SEK
27 okt 2018 18:19
5 500 SEK
26 okt 2018 15:01
5 200 SEK
26 okt 2018 12:10
5 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77