Arne Jones E1299

Harald Nielsen

(Danmark, 1892-1977)
Harald Nielsen
(Danmark, 1892-1977)

HARALD NIELSEN, sockerskål nr 875, sterling silver för Georg Jensen, Köpenhamn, 1933-44.

Rund med välvt lock. Lockknopp i form av stiliserad blad och bärformation. Diameter 12 cm, Höjd 8 cm. Vikt 268 g.

Två bucklor, i övrigt smärre slitage.

Klubbat pris
3 500
332
380
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
9
4 nov 2018 21:37
3 500 SEK
4 nov 2018 21:37
3 300 SEK
4 nov 2018 21:00
3 200 SEK
8
4 nov 2018 20:40
2 900 SEK
29 okt 2018 19:21
2 700 SEK
27 okt 2018 8:26
2 500 SEK
26 okt 2018 23:27
2 200 SEK
26 okt 2018 23:14
2 000 SEK
26 okt 2018 20:23
500 SEK
26 okt 2018 15:02
350 SEK
26 okt 2018 13:32
300 SEK

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassisk konst
+46 (0)721 428 962