Georg Jensen

(Danmark, 1866-1935)
Georg Jensen
(Danmark, 1866-1935)

GEORG JENSEN, årsskedar, 10 st, förgyllt silver, 1971-1980

1971, 1972, 1973, 1974, 1975, 1976, 1977, 1978, 1979, 1980.
Längd 15 cm. 8 st i originaletui

Formgivare

Georg Jensen var en dansk silversmed och designer. Jensen utbildade sig på det Kongelige Danske Kunstakademie i Köpenhamn med inriktning på skulptur. Innan han startade sitt eget företag arbetade han på Bing & Grøndals porslinsfabrik. Han grundade sin silversmedja 1904 där många arbeten i jugendstil. Företaget Georg Jensen Sølvsmedie öppnade 1924 en filial på Fifth Avenue i New York City. Företaget har ofta haft formgivare knutna till sig som till exempel Sigvard Bernadotte, Arne Jacobsen och Verner Panton. Under 1960- och 1970-talen togs skulpturalt utformade smycken och armbandsklockor med i sortimentet formgivna av bland annat Vivianna Bülow-Hübe. Georg Jensen har alltid sålt högkvalitativa silverföremål med unik design. Ren och tidlös estetik är företagets signum.

Klubbat pris
4 403
389
405
Utropspris
2 500 SEK
Budhistorik (20 bud)
4 nov 2018 21:44
4 403 SEK
4 nov 2018 21:44
4 203 SEK
4 nov 2018 21:44
4 200 SEK
4 nov 2018 21:44
4 000 SEK
4 nov 2018 21:44
3 600 SEK
4 nov 2018 21:44
3 400 SEK
4 nov 2018 21:44
3 200 SEK
4 nov 2018 21:44
3 000 SEK
4 nov 2018 21:44
2 600 SEK
4 nov 2018 21:44
2 400 SEK
4 nov 2018 21:43
2 200 SEK
4 nov 2018 21:43
2 000 SEK
4 nov 2018 21:43
1 900 SEK
4 nov 2018 21:43
1 800 SEK
1 nov 2018 22:53
1 600 SEK
1 nov 2018 15:10
1 500 SEK
31 okt 2018 15:58
1 400 SEK
31 okt 2018 15:58
1 300 SEK
27 okt 2018 11:47
1 200 SEK
27 okt 2018 6:56
500 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79