Sven Nyberg, gräddsnäcka, silver, Varberg 1785

Invändigt förgylld, oval på tre genombrutna bladfötter, bladformat tumgrepp samt pärlkant. Längd 15 cm, vikt 164 gram.

Förgyllningen sliten. Lagad kantbristning.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Segersjö, Närke

Klubbat pris
8 710
769
802
Utropspris
10 000 SEK
Budhistorik (16 bud)
23 sep 2018 22:23
8 710 SEK
23 sep 2018 22:23
8 510 SEK
23 sep 2018 22:23
8 300 SEK
8
23 sep 2018 22:22
8 100 SEK
23 sep 2018 22:22
7 900 SEK
23 sep 2018 22:22
7 800 SEK
23 sep 2018 22:21
7 700 SEK
23 sep 2018 22:21
7 500 SEK
23 sep 2018 20:08
7 000 SEK
23 sep 2018 16:10
6 500 SEK
21 sep 2018 20:25
5 000 SEK
17 sep 2018 22:19
4 500 SEK
16 sep 2018 11:48
3 700 SEK
15 sep 2018 13:32
3 456 SEK
15 sep 2018 8:10
550 SEK
14 sep 2018 15:24
500 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71