Jacob Ängman

(Sverige, 1876-1942)
Jacob Ängman
(Sverige, 1876-1942)

JACOB ÄNGMAN, Besticksuppsättning, 160 delar, Rosenholm, GAB, 1950-tal, i schatull

12 matknivar 22,5 cm
12 matgafflar 19,6 cm
12 bordsskedar 19,7 cm
12 bordsknivar 19,9 cm
12 bordsgafflar 17,7 cm
11 bordsskedar 18,2 cm
18 smörgåsgafflar, 13,8 cm
30 smörgåsknivar 16,5 cm
12 kaffeskedar 12 cm
2 glasskedar 14,4 cm
6 smörknivar 16,7 cm
3 smörknivar 16 cm
6 fiskknivar 20,6 cm
6 fiskgafflar 17,8 cm
1 serveringssked 21,3 cm
2 uppläggningsbestick 21 cm
1 såssked 17,7 cm
1 fruktkniv 18,5 cm

Vikt, utan knivar med stålblad, ca 3365 gram

Slitage. Märken. Repor.

Klubbat pris
25 000
2 207
2 302
Utropspris
30 000 SEK
Budhistorik (8 bud)
8
23 sep 2018 21:03
25 000 SEK
22 sep 2018 18:00
24 000 SEK
21 sep 2018 2:32
17 000 SEK
18 sep 2018 20:44
12 345 SEK
18 sep 2018 7:34
10 500 SEK
17 sep 2018 20:34
9 000 SEK
15 sep 2018 0:17
8 000 SEK
14 sep 2018 21:58
300 SEK