JACOB ENGELBERTH TORSK och GAB, sockerskålar med lock, ett par snarlika, silver, empirestil, Stockholm, 1906.

Runda, godronnerade skålar på tripodformad fot med griphuvuden och tassfötter, på locket bärknopp. Höjd 26 cm, vikt 565 + 579 gram.

Bruksslitage, repor samt under ena skålen saknas muttrar vid fotfästena.

Tilläggslista

Ett par ströskedar, stämplade Malmö 1865 medföljer (med bristningar).

Klubbat pris
5 200
459
479
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (10 bud)
8
23 sep 2018 21:03
5 200 SEK
23 sep 2018 21:02
5 000 SEK
8
23 sep 2018 21:02
5 000 SEK
22 sep 2018 17:29
4 800 SEK
22 sep 2018 13:53
4 253 SEK
21 sep 2018 22:17
2 755 SEK
16 sep 2018 15:45
2 555 SEK
16 sep 2018 12:44
1 300 SEK
15 sep 2018 20:17
1 000 SEK
15 sep 2018 16:59
300 SEK