Dekor i famille rosefärger, består av:
22 djupa tallrikar, diameter 23,5 cm (två med glasyrsprickor, en med glasyrdefekt).
13 fat, diameter ca 21,2 cm (Två med spricka med nagg, en med spricka på kroppen, en med kantspricka,
2 runda serveringsfat, diameter 35,5/40 cm.
9 fat, diameter 25,9 cm (2 med kantspricka samt större nagg).
2 uppläggningsfat, längd 38,5 cm (en med kantlagning samt sprickor).
1 såssnipa, längd 22 cm.
1 terrin med lock, längd 31,5 cm (lock med nagg).
Del med nagg. Slitage. Fåtal med sprickor samt större nagg. Tillverkningsdefekter.