1048097
Wilhelm Kåge
(1889-1960)

WILHELM KÅGE, servis, 29 delar, porslin, "Vas", Gustavsberg, 1900 talets mitt.

5 assietter, diameter 17,5
10 djupa mattallrikar, diameter 24,5
10 mattallrikar, diameter 24,5
1 ovalt uppläggningsfat, längd 25
2 ovala djupa uppläggningsfat, längd 20
1 karaff, höjd 18
1 terrin med lock, längd 26, höjd 17 cm.

Flera delar med nagg. Vissa delar med svårt slitage. Sprickor förkommer. Karaff missfärgad. Krackelyr. Slitage.

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Slutpris
300
28
32
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
14 jun 2018 11:50
300 SEK