FAT samt TALLRIKAR, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Dekor i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 22,6/27,5 cm.

Slitage, större fat med kantsprickor samt lagning. En tallrik med kantspricka. Smärre nagg.

Klubbat pris
1 000
89
93
Utropspris
2 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
2 jul 2018 10:10
1 000 SEK