WILLIAM GRUNDY, KAFFEKANNA, rokoko, George III, silver, London, England, 1764.

Päronformad med riklig dekor av akantusslingor och blomformationer i relief.Välvt lock med kotteknopp. På livet famijevapen med dekor av lejonhufvud. Uppsvängt handtag i trä. Höjd 24 cm. Vikt 834 g.

Bucklor. I övrigt smärre slitage.

Klubbat pris
17 100
1 509
1 575
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (27 bud)
7 jul 2018 21:57
17 100 SEK
7 jul 2018 21:57
16 600 SEK
7 jul 2018 21:55
16 100 SEK
7 jul 2018 21:55
15 600 SEK
7 jul 2018 21:54
15 100 SEK
7 jul 2018 21:54
14 600 SEK
7 jul 2018 21:54
14 100 SEK
7 jul 2018 21:54
13 600 SEK
7 jul 2018 21:53
13 100 SEK
7 jul 2018 21:53
12 600 SEK
7 jul 2018 21:53
12 100 SEK
7 jul 2018 21:53
11 600 SEK
7 jul 2018 21:52
11 100 SEK
7 jul 2018 21:52
10 600 SEK
7 jul 2018 21:52
10 100 SEK
7 jul 2018 21:52
9 900 SEK
7 jul 2018 16:22
9 700 SEK
7 jul 2018 0:39
9 500 SEK
7 jul 2018 0:39
9 200 SEK
7 jul 2018 0:39
9 000 SEK
7 jul 2018 0:39
7 800 SEK
7 jul 2018 0:39
7 600 SEK
7 jul 2018 0:38
7 000 SEK
7 jul 2018 0:38
6 800 SEK
6 jul 2018 18:36
6 400 SEK
1 jul 2018 15:47
6 200 SEK
29 jun 2018 10:21
6 000 SEK
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Specialist klassiskt konst
+46 (0)721 428 962