Rörstrand

(Sverige)
Rörstrand
(Sverige)

MATSERVIS, 50 delar, flintgods, empire, Rörstrand.

Med grönt bräm. Består av:
22 sopptallrikar, diameter 24,5 cm (en med kantspricka, ett skadat fat, ett skadat fat med sprickor och lagningar, två med kantspricka).
20 tallrikar, diameter 24,5 cm (en med kantspricka, ett skadat fat).
Fyra rektangulära uppläggningsskålar, längd 21,5/28,5 cm (en med kantspricka).
Tre ovala uppläggningsfat, längd 36/41 cm.
Ett terrinfat, längd 40 cm.

Nagg, missfärgningar, repor, märken, använt skick, bränningssprickor. Fåtal med sprickor. Några skadade med lagningar.

Formgivare

Klubbat pris
4 800
424
442
Utropspris
6 000 SEK
Budhistorik (1 bud)
2 jul 2018 9:21
4 800 SEK