Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

HERTHA BENGTSON, servisdelar, 55 delar, porslin, "Blå eld", Gustavsberg, 1900-talets andra hälft.

4 mattallrikar 25 cm
10 assietter 23 cm
9 skålar 20 cm
3 äggkoppar
4 st salt/pepparstöare
1 såsskål
1 serveringstallrik
2 karotter med lock
9 uppläggningsskålar i olika storlekar
10 uppläggningsfat olika storlekar
1 runt uppläggningsfat 33 cm
Vattenkanna 24 cm

Slitage. Flertalet med nagg, märken, repor, färgbortfall, krackelyr och missfärgningar

Formgivare

Klubbat pris
7 000
678
776
Utropspris
4 000 SEK
Budhistorik (17 bud)
20 jun 2018 12:13
7 000 SEK
8
20 jun 2018 12:13
7 000 SEK
20 jun 2018 12:04
6 480 SEK
20 jun 2018 12:04
6 280 SEK
20 jun 2018 12:03
6 200 SEK
20 jun 2018 12:03
6 000 SEK
20 jun 2018 12:03
5 100 SEK
20 jun 2018 12:03
4 900 SEK
20 jun 2018 11:47
4 700 SEK
20 jun 2018 11:47
4 500 SEK
20 jun 2018 10:24
4 000 SEK
20 jun 2018 7:13
3 800 SEK
20 jun 2018 6:52
3 600 SEK
19 jun 2018 22:44
3 400 SEK
15 jun 2018 9:39
3 200 SEK
14 jun 2018 7:26
3 000 SEK
13 jun 2018 20:36
300 SEK