Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

KAFFESERVIS, silver, 3 delar, Kultakeskus, Tavastehus 1931 och sockertång av A.V. Nevalainen, Helsingfors 1929.

Kaffekanna, höjd 25 cm. Sockerskål och gräddsnäcka, invändigt förgyllda, höjd ca 10 cm inkl hänklar. Sockertång med förgyllda klor, "Musslan", längd 11 cm.
Sammanlagd vikt 1289 g.

Obetydligt slitage. Kannan invändigt med bruksslitage. Sockertången med gravering.

Klubbat pris
341
3 499
396
Utropspris
400 EUR
Budhistorik (6 bud)
29 jun 2018 18:50
341 EUR
29 jun 2018 13:47
321 EUR
29 jun 2018 13:47
321 EUR
22 jun 2018 16:38
300 EUR
22 jun 2018 14:25
160 EUR
21 jun 2018 20:50
150 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13