Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Hertha Bengtson

(Sverige, 1917-1993)
Hertha Bengtson
(Sverige, 1917-1993)

HERTHA BENGTSON, servis, 86 delar, flintgods, "Blå Eld", Rörstrand, 1900-talets andra hälft.

Består av tio kaffekoppar med fat, tre små fat, tre skålar (d: 25-28 cm), en kaffekanna, 15 assietter (d: 19 cm), elva djupa tallrikar (d: 20 cm), 16 tallrikar (d: 23 cm), 18 mattallrikar (d: 26 cm), fyra uppläggningsfat (d: 24-41 cm), ett runt fat (d: 34 cm), en såssnipa, en liten skål, en gräddkanna och en mjölkkanna. Fyra kaffefat medföljer.

Åldersrelaterat slitage. Lagning på ca två delar. Nagg på ca en del. Glasyrmistor. Sprickor på ca tre delar. Krackelyr. Nötta kanter. Repor. Avslag på ca nio delar.

Formgivare

Klubbat pris
6 400
624
725
Utropspris
8 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
5 jul 2018 19:13
6 400 SEK
5 jul 2018 19:13
6 200 SEK
3 jul 2018 11:25
6 000 SEK
30 jun 2018 9:57
4 000 SEK
29 jun 2018 22:48
3 000 SEK