BESTICKSERVIS, 85 delar, "Chippendale", silver och nysilver, GAB, 1900-tal. Silverbestick vikt 1048 g inkl stålblad.

Fyra (silver) matskedar, längd 20,5 cm.
Tio (4 silver) lunchgafflar, längd 18 cm.
Tio lunchknivar (3 silver), längd 20 cm.
Tolv (6 silver) lunchskedar, längd 18 cm.
Tolv (1 silver) smörgåsgafflar, längd 14,5 cm.
Tolv (3 silver) smörgåsknivar, längd 18 cm.
Fyra kaffeskedar (silver), längd 12 cm.
Tolv mockaskedar (silver), längd 10,5 cm.
Ett par salladsbestick, längd 21,5 cm.
En såsslev, längd 17 cm.
En osthyvel, längd 22 cm.
En tårtspade, längd 24 cm.
Två picklesgafflar, längd 12 cm.
Två smörknivar, längd 17 cm.

Bruksslitage. Silver- och nysilverbestick skiljer något i utformningen.

Totalt 37 delar silver

Klubbat pris
3 700
323
338
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (5 bud)
31 jul 2018 15:18
3 700 SEK
31 jul 2018 15:17
3 500 SEK
31 jul 2018 15:13
3 200 SEK
24 jul 2018 12:35
3 000 SEK
24 jul 2018 11:28
300 SEK