MAT- samt TESERVIS, 117 delar, flintgods, "Real old willow", Booths, England, 1900-talets första hälft.

Består av:
15 fat, diameter 21 cm (en med ifyllda nagg, två med smärre nagg).
24 mindre fat, diameter 17,5 cm (tre med nagg, en med spricka).
32 tallrikar, diameter 26 cm (fåtal med smärre nagg, fyra med nagg samt en med ifylld nagg).
18 sopptallrikar, diameter 26 cm (en med smärre nagg, en med nagg, en med nagg,
En terrin med lock, längd 31,5 cm.
Ett fat, diameter 31,5 cm.
Två stekfat, längd 42 cm.
Tre serveringsfat, längd 31/37,5/24,5 cm.
En djup oval serveringsskålfat, längd 30,5 cm.
En mindre terrin med lock, diameter 24 cm.
En såssnipa, längd 21 cm.
Två ovala skålfat, längd 21 cm.

En tekanna med lock, längd 18,5 cm.
En sockerskål med lock, längd 18 cm (smärre fotringsnagg).
12 tekoppar med fat, diameter på fat 16 cm.
En mjölkkanna, höjd 17 cm
En gräddkanna, höjd 11 cm.

Slitage, missfärgningar, tillverkningsdefekter, fåtal med nagg samt sprickor, smuts.

Klubbat pris
5 401
477
497
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (11 bud)
16 jul 2018 18:15
5 401 SEK
16 jul 2018 18:15
5 201 SEK
16 jul 2018 18:12
5 000 SEK
16 jul 2018 18:12
4 800 SEK
16 jul 2018 18:12
4 600 SEK
16 jul 2018 18:12
4 400 SEK
16 jul 2018 18:07
4 200 SEK
14 jul 2018 14:16
4 000 SEK
9 jul 2018 15:46
3 200 SEK
9 jul 2018 15:09
3 000 SEK
9 jul 2018 14:49
2 000 SEK