BESTICKSERVIS, 188 delar, silver, "Vasa", GAB, Stockholm, 1900-talets mitt

Total vikt exklusive knivar med stålblad 5760 g.
Bestående av:
12 smörgåsknivar med stålblad, längd 17 cm
1 sockerströare, invändigt förgylld, längd 16 cm
2 kompottskedar, längd 18 cm
2 smörkvivar, längd 16 cm
2 ostknivar, längd 21,5 cm
12 matgafflar, längd 22 cm
16 matknivar med stålblad, längd 25,5 cm
20 matknivar, längd 24,5 cm
24 bordsgafflar, längd 20 cm
9 bordskedar, längd 19 cm
12 kaffeskedar, längd 13 cm
24 matskedar, längd 21,5 cm
1 matsked, längd 20,5 cm
12 bordsknivar med stålblad, läng 20 cm
16 smörgåsgafflar, längd 14,5 cm
6 bordsgafflar, längd 18 cm
6 matskedar, längd 20,5 cm
13 bordsskedar, längd 18 cm

Smärre slitage.

Formgiven av Jacob Ängman 1921.

Klubbat pris
18 000
1 597
1 667
Utropspris
25 000 SEK
Budhistorik (2 bud)
19 jul 2018 21:16
18 000 SEK
11 jul 2018 23:26
15 500 SEK