SERVISDELAR, delvis "Musselmalet", Royal Copenhagen & Bing & Grøndahl, 1900-talets andra hälft.

Royal Copenhagen:
En skål (578), mått 21x21x6 cm.
Ett fat (1/269), mått 24x17x2,5 cm.
Ett fat (349), mått 25x13x3,5 cm.
Ett fat (1/147), mått 22x16x3,5 cm.
En skål på fot (1/1023), diameter 17 cm, höjd 5,5 cm.
En skål på fot (64), diameter 23 cm, höjd 13 cm.
Musselformad skål (1/557), mått 19x18x6 cm.
Ett lövformat fat (1/144) mått 23x18x4 cm
Et lövformat fat (1/145), mått 27x20x5 cm.
En smörterrin med lock (1/400), diameter 11 cm, höjd 9 cm.

Bing & Grøndahl:
En terrin med lock (5/30), diameter ca 22 cm, höjd 17 cm.
En sockerskål med lock (302), diameter 11 cm, höjd 12 cm .
En kanna (16), höjd 19 cm.

Slitage. Lock till terring, lock till sockerskål, skål på fot (64) med nagg. Fat (1/147) med kantskada. Smörterrin av andrasortering.

Klubbat pris
2 200
194
203
Utropspris
3 000 SEK
Budhistorik (6 bud)
17 jul 2018 6:00
2 200 SEK
17 jul 2018 6:00
2 000 SEK
16 jul 2018 23:24
1 820 SEK
16 jul 2018 23:24
1 720 SEK
16 jul 2018 22:45
1 600 SEK
11 jul 2018 0:34
1 500 SEK